Articles

Odbojkašice Srbije u polufinalu prvenstva Evrope

Četvrtfinale Evropskog prvenstva za odbojkašice: Belgija – Srbija 1:3 (25:19, 27:29, 11:25, 18:25). – U polufinalu, u Roterdamu, protiv Rusije, koja brani titulu osvojenu na prošlom šampionatu.

151002 odbojkasicesrbije

Naše odbojkašice su se plasirale u polufinale Evropskog prvenstva, gde će im protivnik biti Ruskinje, koje brane titulu evropskog šampiona. U četvrtfinalu, u Antverpenu, Srbija je savladala domaćina Belgiju s 3:1 (19:25, 29:27, 25:11, 25:18) i tako joj se i odužile za poraz u meču za treće mesto na prošlom šampionatu Starog kontinenta.

Početak nije bio dobar. Belgijanke su povele s 3:1, a potom, kada su naše izjednačile, ponovo su odmakle. I Terzić je zatražio predah kada smo gubili s 13:8. Dosta poena su odnele naše greške, a domaće igračice su odlično igrale u odbrani i stigle čak do 20:12. Na 23:18 belgijski selektor je zatražio prekid da posavetuje svoje igračice, koje su izgubile tri poena uzastopno. Ipak, njihova prednost je bila prevelika da bi preokret bio moguć, pa je prvi set pripao domaćinu s 25:19.

Drugi set je počeo mnogo bolje. Prva četiri poena su pripala našim odbojkašicama, pa je belgijski selektor pokušao da im preseče ruku uzevši tajm aut. I naum mu je uspeo. Naše su pogrešile, ali već u sledećem napadu je Brankica Mihajlović osvojila poen, prvi na ovoj utakmici (5:1), a odmah potom i drugi (6:1). To kao da je uspavalo naše, pa su se Belgijanke razigrale i – povele (7:6)!? Na sreću, potom su načinile i grešku na servisu, prvu u ovom okršaju, pa je došlo do izjednačenja, a na prvi obavezni predah se otišlo, ipak, s našom prednošću (8:7).

Posle 8:8 naše su odmakle na 11:8 i Belgija je ponovo zatražila predah. I ovog puta joj se to isplatilo. Na sreću, opet, samo nakratko, jer je naš tim povećao prednost na 15:11 i na drugi obavezni odmor se otišlo sa 16:12 za naše.

I sve je išlo dobro do 18:14, a onda su se Belgijanke primakle na 18:17, a posle velike borbe i izjednačile (21:21). Ali, naše odbojkašice nijednog trenutka nisu prepustile vođstvo suparnicama. Poslednji poen u ovom neizvesnom setu osvojila je naš dizač Maja Ognjenović. Sudije su dosudile aut posle njenog smeča, ali, na sreću, snimak je pokazao da je lopta pala na liniju i muke su nam prestale (29:27)!

U trećem setu su naše posle 2:2 počele da skupljaju poene i na prvi predah se otišlo s njihovom prednošću od 8:3. A to se posle povećalo na 12:5. Naše igračice su se razigrale i Belgijanke su morale u mišju rupu (22:8). Odatle do dobijenog seta nije bilo daleko (25:11).

Belgijanke više nisu imale šta da izgube i u četvrti set su ušle na sve ili ništa. Povele su s 4:0, pa je naše selektor zatražio tajm aut. I, uz nešto sreće, njihova serija je prekinuta, ali su im naše potom poklonile poene, pa je domaćin povećao na 6:1, a drugi poen nam je takođe došao kao poklon (6:2), a na 6:3 su naše igračice smanjile iz bloka što je dalo nadu da mogu da se vrate u igru. Ali, uloge u ovom setu su se potpuno promenile u odnosu na prethodni – Belgija je povela s 9:3. Međutim, naše se nisu mirile s tim, pa su smanjile na 10:9. Ubrzo su i izjednačile (12:12), pa povele (14:13), a zatim i stekle lepu prednost (16:13).

Belgijanke su postale nesigurne i naša prednost se povećala na 20:14. Naše su malo zastale i vrlo brzo je protivnik ozbiljno zapretio (21:18). Ali, pretnju nije mogao i da ostvari, jer su se naše odbojkašice prenule na vreme i vrlo brzo prošle kroz cilj.

Dvorana: Merksem. Gledalaca: 5.000. Sudije: Gop (Francuska) i Čezare (Italija).

BELGIJA: Bibauv, Diriks, (Kurtoa), Hejrman, Lejs, Grobelna, Elbreht, Van Heke, Vandestene, Čanči, Van Gestel, Van de Viver, Rujshert, Katri. Selektor: Van de Bruk.

SRBIJA: Živković, M. Popović, Malešević, Mihajlović, Ognjenović, Veljković, Nikolić, Bjelica, Stevanović, Rašić, (S. Popović), (Ćebić), Bošković, Buša. Selektor: Terzić.

(Izvor: Politika.rs)