Poput savremenih građevinskih radnika i drevni majstori koji su gradili Stonhendž koristili su najbolji materijal i najpažljivije su radili na mestima koja su najvidljivija - na delovima gde pada poslednji zrak zimske kratkodnevice ili na onima koje najbolje osvetli sunce u zoru najdužeg dana.
nyaa_birdies_perch / Flickr.com
Prvo 3D lasersko skeniranje čuvenog kamenog kruga u Engleskoj otkrilo je poteze oruđem načinjene pre 4.500 godina, kao i čitav niz grafita u vidu glave sekire koji su dodati kada je krug već imao 1.000 godina, ali i poruke i oštećenja koja su nastala u gregorijansko i viktorijansko vreme.
Istraživanje koje je sprovela organizacija "Englesko nasleđe" pokazalo je brojne detalje koji su nevidljivi ljudskom oku i koji će uskoro biti izloženi u novom vizitorskom centru čije se otvaranje očekuje naredne godine.
Istraživanje je, pišu britanski mediji, pokazalo da su kameni blokovi izuzetno precizno bili klesani - od ogromnih blokova dovučenih iz Salsberija do manjih, plavih kamenova koji su doneti iz Velsa na način o kome se i dalje debatuje.
Studija je, takođe, potvrdila da je praistorijski spomenik bio izgrađen tako da se "poklopi" sa zimskim i letnjim solsticijem. Najveći i najimpozantniji kamenovi pažljivo su obrađeni i postavljeni tako da budu prvi na vidiku ljudima koji dolaze iz pravca severoistoka.
Na drugoj strani kruga, graditelji su samo obradili kamenove, bez preteranog posvećivanja detaljima.
Profesor arheoastronomije na Univerzitetu Lečester Klajv Ragls kaže da je očigledno da je Stonhendž bio jedan od prvih primera spomenika posvećenog letnjem i zimskom solsticiju.
"Sada možemo da vidimo sa kolikom paznjom je rađeno na Stonhendžu, naročito na delovima koji su izloženi pogledu. Utisak, kada mu se prilazilo tokom ta dva puta godišnje kada su kamenovi bili obasjani svetlošću, bio je izuzetno moćan", rekao je on.
Istoričarka i stručnjak za Stonhendž Suzan Grini kaže da je fascinirana koliko su i dalje vidljivi ostaci rada na kamenu. "Gde god da smo pogledali videli smo ostatke rada na kamenu".
Dugo pošto je Stonhendž izgrađen, posetioci su klesali male prikaze bodeža ili sekira od kojih su danas mnogi nevidljivi golim okom. Skeniranje je pokazalo da na spomeniku stoji 115 prikaza sekire.
Za Grini, skeniranje je dalo odgovore na neke misterije stonhendža, ali su mnoge ostale nerešene. Jedna od njih je i da li je spomenik uopšte i završen, budući da je mnogo kamenova samo grubo obrađeno, a neki i nedostaju.
"Mislim da možemo da kažemo da je spomenik završen, ali gde je kamenje otišlo ostaje zagonetka. Stonhendž je ipak udaljen od najbližeg sela tako da se ne zna gde je mogao da bude odnet. Iako smo tražili nismo pronašli dokaze o ponovnoj upotrebi Stonhendžovog kamenja na drugom mestu", rekla je ona. (Tanjug)