Iz haosa nastaje red. Računar koji imitira nasumičnost prirode u stanju je da se istog trenutka oporavi od blokade tako što popravlja loše podatke.
jmarty/flickr
Nazvan „sistemski" računar, ova mašina koja je u stanju da se sama popravlja i koja se trenutno nalazi na Univerzitetskom koledžu u Londonu, mogla bi da održava kritične sisteme u stalnom radu.
Svakodnevni računari nisu u stanju da stvore modele prirodnih procesa poput rada neurona. To je zato što prate sekvence izvodeći jednu po jednu operaciju.
„Priroda ne funkcioniše na taj način. Njeni procesi su ditribuirani, necentralizovani i ne podležu verovatnoći, ali su u isto vreme sposobni da budu tolerantni na greške i da se leče. Računari bi takođe trebalo to da rade", izjavio je Piter Bentli, jedan od naučnika koji radi na ovom projektu.
Današnji kompjuteri obavljaju operacije po spisku instrukcija. I iako je trenutni sistem dobar za računanje nije u stanju da se bavi simultanim akcijama.
„Čak i kada vam se čini da vaš računar koristi sve programe u isto vreme, on se samo pravi da to radi, ali ustvari svoju pažnju prebacuje sa jednog na drugi izuzetno brzo", kaže Bentli.
On i njegov kolega Kristos Sakelario stvorili su kompjuter u kom su podaci povezani sa instrukcijama koje mu govore šta da radi sa njima a njegovi sistemi se aktiviraju u redosledu koji je odabrao nasumičan generator brojeva dizajniran da oponaša slučajnost prirode.
Sistemi obavljaju svoje instrukcije simultano bez dodeljivanja prioriteta.
Ono što je najbitnije, ovaj računar poseduje veliki broj kopija instrukcija koje su distribuirane kroz njegove brojne sisteme, tako da, ukoliko se neki od njih pokvari, sistem može da pristupi instrukcijama na drugom mestu i popravi kvar. I za razliku od standardnih operativnih sistema koji „padaju" kada pristupe memoriji, „sistematski" kompjuter nastavlja da radi pošto svaki individualan sistem poseduje sopstvenu memoriju.
Ovaj par naučnika trenutno pokušava da nauči kompjuter da sam prepravlja svoj kod kao odgovor na promene u njegovoj sredini. (B92)