Džonti Hurvic se zanima i umetnošću i fizikom, a njegova dela su pažljivo konstruisane optičke iluzije: to su komadi koji izgledaju potpuni iz jedne perspektive, ali zapravo pravo lice prikazuju tek iz "pogrešne".
Foto: JontyHurwitz.com
Anamorfne ilustracije koje svoju željenu formu otkrivaju tek u cilindričnom ogledalu stare su kao tehnika barem pet stotina godina, a Džonti Hurvic koristi tu ideju kako bi je primenio na skulpturnu formu, tako što pravi potpuno poremećene objekte umesto slika.
Hurvic se zanima i umetnošću i fizikom, a njegova dela su pažljivo konstruisane optičke iluzije: to su komadi koji izgledaju potpuni iz jedne perspektive, ali zapravo pravo lice prikazuju tek iz "pogrešne".
Foto: JontyHurwitz.com
Da bi ih dizajnirao, krenuo je od 3D slika i toga kako bi skulpture trebalo da izgedaju u ogledalu, i usput primenio kombinaciju matematičkih algoritama i ručnog manipulisanja.
Rezultat je fascinantna kolekcija koja bi i čoveka najtvrđeg srca prema umetnosti mogla da omekša i pruži mu dokaz da je ova ljudska delatnost od ključne važnosti za opstanak naše vrste. Pored toga, saopštiće mu i jednu od osnovnih ljudskih istina: stvari skoro nikada nisu onakve kakve se na prvi pogled čine.
Pogledajte video-snimak:
(Telegraf.rs)