230816 baner dineco 650x170 05
200701 banerosandic

210401 petijevic baner

220201 luxtravel baner
 
 
 
 

Na kilažu utiče količina kalorija, a ne proteina

Istraživanje je pokazalo da svi čija je ishrana visokokalorična dobiju istu količinu masti. Razlika je što su oni čija je dijeta siromašna proteinima dobili manje kilograma nego oni čija je ishrana bogata proteinima, a to je posljedica gubljenja mišicnog tonusa kod onih sa malim unosom proteina. Velike oscilacije u unosu proteina, ne rezultuju velikim oscilacijama u količini tjelesnih masti, iako mogu da utiču na kilažu.

130402-kila

Prethodne studije su ukazivale da prejedanje kod ljudi ima različit uticaj na tjelesnu težinu, pa je pitanje da li ishrana može da utiče na to kako tijelo skladišti suvišne kalorije ostalo nejasno. Nova studija sprovedena je na 25 zdravih, mladih volontera koji su živjeli u laboratoriji par mjeseci i jeli po određenim dijetama. Tokom prvih par nedelja istraživači su korigovali dijete ispitanika kako bi pronašli odgovarajuću koja im omogućava da održe tjelesnu težinu.

Dalje, tokom narednih osam nedelja 1.000 kalorija na dnevnom nivou dodato je svakom ispitaniku. Trećini ispitanika proteini su činili prosječnih 15 posto dnevnog unosa kalorija (u prosjeku oko 139 grama), drugoj trećini čak 25 procenata (oko 228 grama), a trećoj svega pet procenata (oko 47 grama). Dijete su dovele do nejednakog gojenja učesnika. Oni sa niskoproteinskom dijetom dobijali su oko 3 kilograma, za razliku od onih sa srednje i visokoproteinskom ishranom čiji je dobitak u kilaži bio između 6 i 7 kilograma.

U studiji objavljenoj u "Žurnalu američke mediciinske asocijacije" zaključeno je da su svi učesnici dobili istu ukupnu količinu masti, ali oni sa niskoproteinskom dijetom su izgubili mišicnu masu, a oko 90 procenata nepotrebnih kalorija su skladištene kao masti, dok su ostali učesnici dobili i masti, ali su imali i zdraviji tonus mišica.

(smedia)