Slika koja nije privukla pažnju naučnika kada je prvi put pregledana sada, na drugi pogled, otkriva da je Da Vinči razmišljao i u pravcu virtuelizacije stvarnosti.
Kada je prvi put pre par godina otkriveno nekoliko skica i zabeleški o izumima slavnog umetnika niko nije obratio pažnju na jednu, kasnije će se ispostaviti vrlo zanimljivu skicu, koja neodoljivo podseća na Google Glass projekat.
Leonardovu skicu naprave koja podseća na Google Glass ponovo je "otkrio" doktor fizike sa Univerziteta Ilinois Bert Vajld, koji se, inače bavi nuklearnim istraživanjima. "Skica svojevrsne preteče Google Glassa je gruba i prilično jednostavna, ali opis koji pored nje stoji nepogrešivo ukazuje na sličnosti sa Google Glass konceptom".
Doktor Vajld smatra da ova slika nije privukla pažnju prilikom prvog pregleda najverovatnije zbog toga što u to vreme nisu postojali moderni koncepti kao što su Google Glass i drugi oblici "nosive" virtuelne stvarnosti, koji danas privlače puno pažnje. Takođe, moguće je da je slika preskočena i zbog svojih malih dimenzija, koje su propratne skice i tekst činile vrlo teško čitljivim. Tome je doprinela i činjenica da su pored nejasne skice "nečega" bili da Vinčijevi koncepti padobrana i helikoptera, koji su za petnaesti vek i renesansno doba bili nezamislivo daleko ispred svog vremena.
Vajld je sličnost sa Google Glass projektom uočio tokom pregleda da Vinčijevih radova u Milanu, u istorijskoj biblioteci Ambrozijana. Slika prikazuje muškarca koji nosi dodatak na desnom oku, koji je tankim držačem povezan sa desnim uvetom, a na nosu ima "neku vrstu nosača, koji sigurno boli". U krugu pored nacrtana je još jedna skica, koju je bilo vrlo teško protumačiti, ali je izgledala kao sledeća (dopunska) scena, koja se nadovezuje na glavnu skicu. Leonrado da Vinči je svoj koncept nazvao "Occhiovita Immagine", što bi u grubom prevodu značilo "Pregled slika očima".
Noseći da Vinčijev izum posmatrač bi video svoje okruženje, ali i "dodatno okruženje ili aktivnost" uporedo sa njim. "da Vinči nije upotrebio termin "aktivnost" u svom opisu ovog izuma", navodi Vajld i nastavlja:"Upotrebio je konstrukciju "importante testo", koja u prevodu znači važan tekst ili nešto slično", što bi trebalo da znači da ovaj izum, u stvari prikazuje tekst iznad korisnikovog života, odnosno okruženja".
Daljim naučnim istraživanjima utvrđeno je da su skice, uključujući i "Occhiovita Immagine" autentične i da su zaista delo slavnog umetnika.
Velika sličnost ovog da Vinčijevog koncepta, za koji je saznao portal Mashable, povukla je za sobom veliki broj pitanja o tome da li je i kada, ako jeste, neko iz Google kompanije saznao za njega, kao i da li je on, možda bio inspiracija za Google Glass. Portal Mashable navodi da su kontaktirali kompaniju Google u vezi sa ovim otkrićem, ali da odgovor još uvek nije stigao.
(Marko Čavić, MONDO)