230816 baner dineco 650x170 05
200701 banerosandic

210401 petijevic baner

220201 luxtravel baner
 
 
 
 

Stoun: Moj film se opire glupom američkom obrazovnom sistemu

Film "Neispričana istorija Sjedinjenih Država" putovanje je kroz američku istoriju koje prikazuje da se ponavlja uvijek isti uzorak, ali i otpor prema glupom obrazovnom sistemu koji od istorije radi Diznilend, a djecu još uvijek podučava trijumfalizmu američke politike, rekao je danas režiser Oliver Stoun na susretu s novinarima u zagrebačkom kinu "Europa".

130513-stoun


Taj njegov dokumentarni serijal u 10 epizoda prikazan je kao istočnoevropska premijera u okviru zagrebačkog Subversive Festivala, na kojemu je trostruki Oskarovac ovih dana poseban gost.
"Morao sam snimiti taj film za moju djecu. U školama se bacanje atomske bombe opravdava time da je trebalo zaustaviti Japance, iako su zapravo željeli prestrašiti Ruse i poručiti da smo ozbiljni i da im nećemo dopustiti uticaj u Aziji", objasnio je Stoun.
Kaže da je i sam prolazio mnoge promjene, odgojen je kao konzervativac, otišao se boriti u Vijetnam, a nakon toga mu je trebalo još desetak godina ličnog razvoja, nerijetko pod uticajem lijevih ideja, kako bi u 40. godini "otkrio da Amerika nije ono što su govorili". Prelomni trenutak bio mu je polovinom osamdesetih kada je otišao u Srednju Ameriku gdje je, rekao je, vidio drugu stranu ratova u tamošnjim zemljama i da se radi o svojevrsnom povratku u Vijetnam.
Govoreći o snažnoj propagandi pod čijim je uticajem bio rekao je i da američka javnost nije smjela znati da je Jugoslavija imala treći put. Tito je bio div, kao Nehru, Naser i drugi, no on je bio jedini kojeg se SAD nije riješila, a i suprostavio se Staljinu, rekao je.
Ocijenio je da je Kenedi, o čijem je ubistvu dao novi pogled u svom filmu "JFK", imao šansu da postavi nove standarde. Ubili su ga, pa je američka politika i dalje za predsjednike imala "stare, ružne mamlaze", dodao
je Stoun.
Odbacio je svaku mogućnost da jednog dana on postane američki predsjednik, no kada bi se to dogodilo na jedan dan kaže da bi zaustavio ratove, sjeo s neprijateljem, izmijenio izborni sistem, raspustio Kongres i priznao Kubu.
"Bila bi to sigurno revolucija", smatra on.
Američki građani većinom su konzervativni, njih 80 posto žele zaraditi koji dolar i postati bogati kao onih jedan posto, pa ne žele da rizikuju svoj posao protestujući, napomenuo je, ustvrdivši da je isto bilo u vrijeme komunizma koji je sada kao prijetnja zamijenio terorizam. Stoun očekuje da će se u SAD-u promjene dogoditi "iz očaja"; sve je veći jaz između siromašnih i bogatih, 50 miliona ljudi živi u siromaštvu, a menadžeri imaju i po 300 puta veće plate od radnika.
Upitan koliko je Subversive stvarno subverzivan s obzirom da ga sponzoriše velika korporacija, Stoun je rekao da su ljevičari idealisti, no da se ponekad mora ući u sistem kako bi ga se moglo mijenjati, kao što je on to napravio snimajući u Holivudu.
Iako bi se i na temelju Stounovog života mogao snimiti zanimljiv film, on kaže da nije razmišljao o tome, a na prijedlog da ga glumi Džek Nikolson u šali je rekao da je možda on malo prestar.
Stoun se u Zagrebu već sastao s hrvatskom ministarkom kulture, u planu je njegov susret s hrvatskim predsjednikom, no želi se sastati i s još jednim gostom festivala, Aleksisom Tsiprasom, vođom grčke ljevičarske opozicije za kojeg se nada da će postati novi premijer.(Nezavisne)