Savjet ministara BiH je na današnjoj sjednici jednoglasno usvojio Izvještaj o obavljenim pregovorima za zaključivanje Ugovora između BiH i Republike Hrvatske o graničnim prelazima i, s tim u vezi, utvrdilo prijedlog ovog ugovora.
Zaključeno je da Ministarstvo bezbjednosti dostavi prijedlog ugovora Predsjedništvu BiH u daljnju proceduru.
U skladu sa ugovorom, na zajedničkoj državnoj granici između BiH i RH određeni su sljedeći granični prelazi: za međunarodni putni promet putnika i roba koje, u skladu sa zakonodavstvima ugovornih strana, podliježu inspekcijskim kontrolama prilikom prevoza preko zajedničke državne granice: 1. Stara Gradiška; Gradiška 2. Nova Sela; Bijača. Granični prelazi za međunarodni putni promet putnika i roba te za promet voća i povrća, koje sukladno zakonodavstvima ugovornih strana, podliježe kontroli usklađenosti s tržišnim standardima i utvrđivanju zdravstvene ispravnosti prilikom prevoza preko zajedničke državne granice, a to su: 1 Županja Orašje 2. Ličko Petrovo Selo; Izačić 3. Vinjani Donji; Gorica 4. Gornji Brgat; Ivanica.
Ugovorom su određeni i granični prelazi za međunarodni promet putnika i roba i to za putni promet, za željeznički promet, kao i stalni granični prelazi za pogranični promet.
Savjet ministara BiH jednoglasno je usvojio Izvještaj o obavljenim pregovorima za zaključivanje Sporazuma između BiH i Republike Hrvatske o pograničnom prometu i, s tim u vezi, utvrdilo prijedlog ovog sporazuma.
Zaključeno je da Ministarstvo bezbjednosti dostavi prijedlog sporazuma Predsjedništvu BiH u daljnju proceduru.
Ovim se sporazumom uspostavlja pogranični režim, odnosno sistem pravila kojima se ureduje pogranični promet u pograničnom području između BiH i Republike Hrvatske.
Stanovnici pograničnog područja smiju, sukladno pravilima pograničnog režima, te ako ne postoji zabrana ili ograničenje predviđeno zakonodavstvom stranaka sporazuma, prelaziti zajedničku državnu granicu, pod uslovom da: predoče pograničnu propusnicu; nisu osobe koje se smatraju prijetnjom za javni poredak, unutrašnju bezbjednost, javno zdravstvo ili međunarodne odnose Republike Hrvatske, odnosno BiH i bilo koje države članice Evropske unije, da protiv njih nije izdano upozorenje u bazama podataka stranaka sporazuma za odbijanje njihova ulaska zbog prije naznačenih razloga ili da protiv njih nije izdano upozorenje u šengenskom informacijskom sustavu za odbijanje njihova ulaska na područje Europske unije zbog istih razloga.
Prilikom prelaska zajedničke državne granice pod uslovima pograničnog režima, nosioci pogranične propusnice izuzeti su od primjene viznog režima.
Savjet ministara BiH jednoglasno je utvrdio Dodatak 3 pregovaračke pozicije BiH (pregovori o Protokolu uz Privremeni sporazum o trgovini i trgovinskim pitanjima između Evropske zajednice, s jedne strane, i BiH, s druge strane, da bi se uzelo u obzir pristupanje Republike Hrvatske Evropskoj uniji (Dodatni protokol)).
Utvrđivanjem ovog dodatnog protokola BiH izražava svoju spremnost da u najkraćem mogućem roku pristupi i okonča proces tehničke prilagodbe teksta Privremenog sporazuma u svim segmentima potrebnim za njegovu nesmetanu primjenu nakon 1. jula 2013. godine.
Ukoliko Evropska komisija prihvati zahtjev BiH za povećanje postojećih godišnjih carinskih kvota za proizvode iz BiH (riba, vino i šećer) u već traženim količinama u procesu tehničke prilagodbe, izaslanstvo BiH može povećati ili uvesti carinske kvote za iste proizvode porijeklom iz Evropske unije u količinama registrovanog prosječnog uvoza iz Republike Hrvatske u BiH u razdoblju 2009.- 2011.
Zbog činjenice da postoje velike razlike količina i vrijednosti registrovanog uvoza pojedinih proizvoda u BiH u odnosu na registrovani izvoz istih iz Hrvatske u BiH, količine unutar carinskih kvota koje izaslanstvo BiH može odobriti za uvoz iz Evropske unije biće utvrđene tek nakon usuglašavanja podataka Uprave za neizravno oporezivanje BiH i Carinske uprave Republike Hrvatske.
Odobrene količine ne mogu biti veće od maksimalno traženih od strane Evropske unije.
Izaslanstvo BiH zaduženo je da odmah obavijesti Evropsku komisiju o poziciji i prijedlozima BiH.
Zaključivanje protokola zasniva se na opredjeljenju BiH za ostvarivanje daljnjeg približavanja i institucionalizacije odnosa s Evropskom unijom u skladu s Procesom za stabilizaciju i pridruživanje, kao i provođenju Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju, što treba da značajno doprinese uključivanju BiH u evropske integracijske tokove, saopšteno je iz Savjeta ministara BiH.
FENA