I danas u Srbiji tropske temperature. U 14 sati izmerena su 33 stepena, a obavljeno je 75 intervencija, od kojih 24 na javnim mestima, kažu u Hitnoj pomoći.
Tanjug, arhiva
Kod ovako visokih temperatura lekari upozoravaju na adekvatno oblačenje, ishranu i uzimanje dovoljno tečnosti. Takođe, građanima se savetuje da u najtoplijem delu dana ne izlaze, ukoliko ne moraju, iz svojih domova.
"Ne izlaziti na sunce u periodu od 10 časova pa sve do 17, da se obavezno nosi mala flašica sa vodom, kao i šešir sa velikim obodom. Takođe, trebalo bi da se ide i onom stranom ulice na kojoj je hlad i da se jede dovoljno svežeg voća i povrća. Količina tečnosti koja je u toku dana potrebna je 1,5 do 2 litra. Hrana koja se koristi trebalo bi da bude lako svarljiva, odnosno treba izbegavati hranu koja se teško vari", kazala je za Radio B92 specijalista opšte medicine, doktorka Vesna Vujičić.
Zbog vrućina je povećan i broj poziva Hitnoj pomoći. Tako je juče, kako je za "Kurir" rekla portparolka Hitne pomoći Nada Macura, do 17 sati pomoć te ustanove potražilo više od 100 osoba.
Macura je za taj list rekla i da ne pamti toliki broj poziva i apelovala na građane da se ponašaju u skladu s vremenskim prilikama. "Ljudi su mnogo nesavesni. Niko nikoga ne sluša, pa telefon ne prestaje da nam zvoni. Do 14 časova imali smo čak 77 intervencija, od kojih su 33 bile na javnom mestu", kazala je ona i dodala da svi moraju da vode računa kako se treba ponašati na ovakvim temperaturama.
"Od 11 do 17 časova niko ne bi smeo da izlazi napolje, pogotovu ne bolesni ljudi. Ukoliko neko baš u to vreme mora nešto da obavi, treba da uzima mnogo tečnosti, nosi pamučnu odeću, ali i da se lagano i zdravo hrani", objašnjava Macura. (Tanjug)