Bosna i Hercegovine najsiromašnija je zemlja Evrope. Njen BDP iznosi tek 28 odsto evropskog prosjeka. Ispred BiH su Albanija i Srbija.
Velike razlike u životnom standardu građana pojedinih zemalja Evropske unije zabilježene su i u 2012, pa su Luksemburžani ponovo zauzeli poziciju najbogatijih, a Bugari najsiromašnijih građana Unije, pokazale su preliminarne procjene evropske statističke službe Eurostat.
Prema podacima Eurostata, najveći bruto domaći proizvod (BDP) po stanovniku prema standardu kupovne moći zabeležen je u Luksemburgu, čiji je nivo više od dva i po puta iznad prosjeka EU i iznosi 271 odsto EU prosjeka, dok se Bugarska nalazi na najnižem nivou sa 47 odsto.
Osim zemalja članica, Eurostat je izradio i procejne za Hrvatsku koja će uskoro i zvanično postati 28. članica Unije, ali i četiri zemlje kandidatkinje - Tursku, Crnu Goru, Makedoniju i Srbiju - kao i za dvije moguće zemlje kandidata Bosnu i Hercegovinu i Albaniju.
Od zemalja iz regiona, najveći BDP po stanovniku prema standardu kupovne moći očekivano ima Hrvatska i on iznosi 61 odsto prosjeka EU. Crna Gora je na drugom mjestu na nivou od 42 odsto prosjeka EU.
Srbija i Makedonija nalaze se na nivou od 35 odsto, Albanija 30 odsto, dok je Bosna i Hercegovina na nivou od 28 odsto evropskog proseka, pokazuju podaci Eurostata.
Ipak, među zemljama kandidatima i potencijalnim kandidatima za članstvo u EU (ne računajući Hrvatsku koja će za nekoliko nedjelja postati članica EU), najviši BDP po stanovniku mjereno paritetom kupovine moći imala je Turska – 56 odsto prosjeka EU.
Luksemburg i dalje ubjedljivi lider
Iako su građani Hrvatske najbogatiji u regionu, na skali članica EU ne stoje baš najbolje. Hrvatska je na dnu grupe zemalja koje još čine Litvanija, Estonija, Poljska, Mađarska i Letonija, a čiji je BDP po stanovniku između 30 i 40 odsto ispod evropskog prosjeka.
Jedine članice EU koje se nalaze iza Hrvatske su Rumunija i Bugarska. Ponovo su u 2012. imali BDP po stanovniku mjereno paritetom kupovne moći nešto više od 50 posto ispod prosjeka Evropske unije (Rumunija 49 odsto, Bugarska 47 odsto evropskog proseka).
S druge strane, Luksemburg je i u 2012, kao i u prethodnoj godini, imao više od dva i po puta veći BDP po stanovniku mjereno paritetom kupovne moći od prosjeka EU.
Agencije