Skeniranjem delova mozga istraživači uspeli da otkriju koje slovo tačno pacijent gleda, a nadaju se da će uskoro moći uspešno da rekonstruišu i ljudske snove
Korišćenjem elegantnih matematičkih modela u analizi snimaka mozga magnetnom rezonancom moguće je, tačnije nego ikad, rekonstruisati misli. Na taj način naučnici s Univerziteta Radbaud u Najmegenu uspeli su da otkriju u koja je slova pacijent gledao.
Funkcionalno skeniranje mozga magnetnom rezonancom (MRI) već je korišćeno u istraživanju mozga radi otkrivanja koji su delovi mozga aktivni dok pacijenti izvode specijalne zadatke. Pitanje je bilo jednostavno - da li je određeni deo mozga uključen ili isključen? Grupa istraživača iz Instituta za mozak, spoznaju i ponašanje Donders Univerziteta Radbaud otišla je korak dalje - koristili su podatke skenera kako bi otkrili u koje tačno slovo pacijent gleda.
Oni su osmislili model praćenja kako delovi mozga male zapremine (2 x 2 x 2 mm), poznati kao vokseli, reaguju na pojedinačne piksele. Kombinovanjem svih informacija o pikselima voksela, postalo je moguće rekonstruisati sliku koju posmatra pacijent. Rezultat nije bila jasna slika, već pomalo mutan i umrljan obrazac.
Inače, koristili su slova pisana rukom.
- Posle toga probali smo nešto novo. Dali smo našem modelu prethodno znanje. Naučili smo ga kako slova izgledaju. To je u velikoj meri poboljšalo prepoznavanje slova. Model upoređuje slova da bi otkrio koje najtačnije odgovara zamrljanoj slici. Rezultat toga bila je prava rekonstrukcija slova - kaže Marsel van Gerven, vođa tima istraživača.
On dodaje da je njihov pristup bio sličan načinu na koji mozak kombinuje prethodno znanje s informacijama koje dobija.
- Na primer, možete da prepoznate linije i oblike u tekstu tek onda kad naučite da čitate. A to je tačno ono što smo tražili - model koji zna šta se dešava u mozgu na realističan način. Nadamo se da ćemo poboljšati model toliko da može da nam pomogne u čitanju misli ili objašnjenju iskustava, poput snova - kaže Van Gerven.
Kako bi poboljšali rezultate, naučnici planiraju da rade s još moćnijim skenerom, magnetnom rezonancom.
- Zbog veće rezolucije skenera, nadamo se da ćemo moći da povežemo model s jasnijim i detaljnijim slikama. Trenutno možemo da povežemo slike slova sa 1.200 voksela u mozgu. Sa moćnijim skenerom moći ćemo da povežemo slike lica sa 15.000 voksela - kaže Sane Šoenmakers, član tima.