Geofizičari su u vodama severozapadnog Pacifika otkrili podvodni vulkan za koji tvrde da je ne samo najveći na planeti Zemlji, već i jedan od najvećih u Sunčevom sistemu, prenosi sajt "Nature".
Trodimenzionalni prikaz vulkana Tamu
Vulkanski masiv, nazvan Tamu Masiv, širok je 650 kilometara i ima površinu od oko 310.000 kvadratnih kilometara, što je nešto manje od ukupne površine Britanskih ostrva (Velike Britanije, Irske i manjih susednih ostrva).
Nalazi se oko 1.600 kilometara istočno od Japana.
Po površini može da se meri sa vulkanom Olimpom na Marsu, najvećim u Sunčevom sistemu.
Ipak, sa visinom od oko četiri kilometara (računajući od morskog dna) on je mnogo niži i od Olimpa i od havajske planine Maune Loe – najvećeg aktivnog vulkana na Zemlji.
Uporedni grafik visina i širina vulkana Olimpa, Mauna Loe i Tamu Masiva
Mauna Loa je viša od 10 kilometara, ako se računa od morskog dna, a marsovska planina i vulkan Olimp je visok čak 27 kilometara.
Vulkan Tamu Masiv je formiran pre oko 144 miliona godina i od tada nije eruptirao.
On je otkriven pre dvadeset godina, ali je sve do nedavno smatrano da se radi o više povezanih vulkana.
Geolozi su utvrdili da se radi o jednom jedinstvenom megavulkanu.
"Pokazali smo da je masiv Tamu jedan ogroman vulkan sačinjen od lave koja je mu je dala širok štitoliki oblik. Mislimo da bi Tamu mogao biti najveći pojedinačni vulkan na Zemlji i da se može porediti i sa najvećem vulkanu našeg solarnog sistema, Olimpa na Marsu", piše u izveštaju naučnika predvođenih Vilijamom Segerom sa Univerziteta u Hjustonu, objavljenom na sajtu "Nature". (Blic)