230816 baner dineco 650x170 05
200701 banerosandic

210401 petijevic baner

220201 luxtravel baner
 
 
 
 

Kad se prejedeš…

Svima nam se dešava, samo što ima onih koji to nikada ne bi priznali, da se prejedemo. Nije bitno da li ste proždrali tortu, pola praseta, kilo hleba... važno je da znate prvu pomoć u tim prilikama.

130915-njam

Foto: Guliver/Getty/Thinkstock

Popijte čašu hladne kisele vode ili kokakole. Gazirani napici olakšavaju varenje. I obična voda može da pomogne, ali se nikako nalivajte. Ukoliko vam taj ukus prija, nacedite nekoliko kapi limuna u čašu vode.

Zeleni čaj, ili čaj od đumbira su odlična rešenja.

Nikako ne idite u krevet i ne mirujte. Krenite najpre u laganu šetnju, a nakon 20, 30 minuta, počnite brzo da hodate. Ukoliko osetite da možete, uradite nekoliko aerobnih vežbi – čučnjeve, razgibavanje ruku, kukova... ili vozite bicikl, rolere, klizajte na ledu.

Fizička aktivnost će vam pomoći da se oznojite i izbacite višak soli iz organizam zbog kojeg se osećamo naduveno nakon prejedenja. Takođe, vežbe će ubrzati metabolizam i doprineti sagorevanju kalorija.

Možda će vam u početku biti teško čak i da dišete, a kamoli da se krećete ili vežbate, ali verujte - kasnije ćete se osećati mnogo bolje, naročito ako spadate u one osobe koje grize savest nakon prejedanja.

Sledeći obrok ne bi trebalo da bude pre četiri do pet sati pauze, a ako ste se "natovarili" tokom kasnog ručka, onda bi najbolje bilo da preskočite večeru. Idite ranije na spavanje, pre nego što osetite glad.

U svakom slučaju, nakon prejedanja, ne bi trebalo da u organizam unesete ništa osim povrća, sirovog, barenog, grilovanog, minimalnu količinu belog mesa ili ribe.

I sa voćem budite obazrivi, ono može doprineti lučenju insulin što će vas možda opet dovesti u gladno stanje i želju da gricnete još malo torte, čokolade... a gde je parče, tu su i dva, tri...