Da li ste čuli za Magnusa Karlsena? Bil Gejts bio mu je neizmerno zahvalan za osećaj nemoći koji mu je priredio. Pročitajte priču u ovom vunderkindu...
Magnus Karlsen
Bil Gejts (58), čovek koji može da ima sve što poželi, žudeo je za tim osećajem.
To njegovih 76,8 milijardi dolara na računu u banci nisu mogli da plate. To je osećaj nemoći i inferiornosti, sa kakvim se nije susreo dugo, dugo godina.
Osnivač "Majkrosofta" često se prijateljima žalio da mu smeta poniznost sa kojom se susreće gde god krene. Sasvim drugačije bilo je kada je seo preko puta mladog Norvežanina, 23-godišnjeg šahovskog vunderkinda, Magnusa Karlsena.
Deo vas čuo je za Magnusa, ali većina verovatno nije.
Zato smo odlučili da vam ispričamo ovu priču...
Gejts je dobio priliku da odigra partiju šaha sa dečkom iz Tensberga. Amerikanac je imao na raspolaganju dva minuta za svoj potez, a Norvežanin samo 30 sekundi. Poznati norveški televizijski voditelj Fredrik Skavlan, čiji se "šou" prenosi i u Švedskoj, Danskoj i na Islandu, to nije očekivao... Ugovarao je meč dugo, sve je bilo spremno za spektakl, ali je trajalo minut i 20 sekundi.
Da, 80 sekundi.
Toliko je za pobedu nad Gejtsom bilo potrebno novom šampionu sveta u šahu, koji je novembra prošle godine na spektakularan način okončao dugogodišnju vladavinu Indijca Višvanatana Ananda, tako što ga je pobedio 6,5 prema 3,5 u sred njegove zemlje, u Čenaju. Za njega je to bila igra mačke i miša, a Gejts mu je bio neizmerno zahvalan na tome što se konačno osetio nekompetentnim.
"Vau, to je bilo brzo", rekao je Karlsenu, koji je zbog svog r'n'r izgleda dobio nadimak "šahovski Džastin Biber".
Na Skavlanovo pitanje da li se ikada osetio intelektualno inferiornim, Gejts je bez problema odgovorio:
"Da, kada sam igrao protiv njega", rekao je pokazujući prema skromnom Magnusu, koji je od dečačkih dana znao da nosi nešto posebno u sebi.
Da li vas sada zanima ko je ovaj momak?
Magnus KarlsenFoto: Guliver/Getty Images/Denis Doyle
On je rođen 30. novembra 1990. godine u gradiću Tensberg i već kao dečak je organizovao simultanke, a sa 13 godina i 148 dana postao je velemajstor (najprestižnija titula u svetu šaha), tačnije postao drugi najmlađi velemajstor od kada je ova titula uvedena 1950. godine. Poređenja radi, naš najmlađi velemajstor Aleksandar Inđić stekao je tu titulu sa 17 godina.
Magnus je imao 13 kada je odigrao remi sa u tom trenutku prvim šahistom sveta, tačnije šampionom sveta, jednim od najboljih svih vremena, Garijem Kasparovim. Svima je već tada bilo jasno da je pitanje vremena kada će mali Magnus postati veliki, besmrtan, odnosno upisati sebe u red onih koji su bili šampioni sveta.
A, od 1886. godine, svet je video samo 20 neprikosnovenih šampiona sveta u šahu i jubilarni 20. je Karlsen. On je u Čenaju, rezultatom 6,5 prema 3,5, bez poraza i pobedama u petoj, šestoj i devetoj partiji, pobedio slavnog Ananda, koji je vladao svetom šaha od 2007. do 22. novembra prošle godine.
Karlsen je postao najmlađi prvak sveta svih vremena i ne samo to. Impresivno izdanje u epskom meču sa Anandom donelo mu je Elo rejting od 2.872 što je najbolji rezultat svih vremena. On je tako "skinuo" rezultat koji je imao Kasparov 1999. godine, od 2.851. Elo rejting je nešto nalik ATP listi ili FIFA rang listi, gde se po posebnom obrascu računaju rezultati jednog šahiste u periodu od pet godina.
Šta Magnusa čini toliko posebnim? On, za razliku od većine drugih velikana, nema svoje standardno otvaranje i tom delu partije ne pridaje posebnu važnost. Dozvoljava da ga igra odvede donekle i u nepoznato, što ostali šampioni ne vole. Stručnjaci kažu da je on najjači u srednjem delu partije i da tek tada protivnik može da prepozna koju igru Magnus igra, a tada često bude kasno.
Tako Anand nije uspeo da zabeleži nijednu pobedu, već samo da upiše sedam remija, uz tri poraza.
Kažu, samo je igru Anatolija Karpova svojevremeno bilo jednako teško prepoznati kao ono što sprema Karlsen. A, ima samo 23 godine...
Koliko je to malo za takva dostignuća?
Pa, Anand je prvu titulu prvaka sveta osvojio sa 38, Karpov sa 31...
(Mondo)