230816 baner dineco 650x170 05
250201 lilis baner

230310 baner salon desetka

220201 luxtravel baner
 
 
 
 

Vaskrsla ostrva nestala prije 100 godina

Dio Maršalskih ostrva Atol Nadikdik ili Noks, ponovo se formirao u Pacifiku, nakon što je prije više od 100 godina nestao. Na njemu buja vegetacija, a pojavilo se i nekoliko manjih ostrvaca u blizini.

140225-islansds

Ostrvo Atol Nadikdik
Atol Nadikdik ili Noks, dio Maršalskih ostrva, ponovo se formirao u Pacifiku, nakon što je prije više od jednog vijeka nestao, prenosi Bi-Bi-Si.
U snažnom tajfunu 1905. godine koji je uništio ostrva stradalo je svih 60 stanovnika, osim dva dječaka koja su uspjela da se spasu.
Ostrvo Atol Nadikdik se ponovo formiralo i obraslo vegetacijom, a pojavilo se i nekoliko manjih ostrvaca oko njega.
"Oluja je nanijela velike količine sedimenta i korala na ostatke ostrva i pomogla im da se 'reorganizuju'", rekao je doktor Mari Ford sa Univerziteta u Oklandu na Novom Zelandu.
Fotografije načinjene iz vazduha od 1945. do 2010. godine, pokazale su kako je napredovalo oblikovanje ostrva.
(Agencije)