230816 baner dineco 650x170 05
200701 banerosandic

210401 petijevic baner

220201 luxtravel baner
 
 
 
 

Vaša ćerka tinejdžerka se nepristojno oblači?

Mlade devojke oblače se tako iz bunta, zbog pritiska, želje da se uklope, da izraze svoju novootkrivenu seksualnost... Najgore što možete da uradite je da počnete da vičete i zabranjujete.

121002-skoljke

Guliver/Getty images
Visoke potpetice, najlon čarape, minić koji više liči na kaiš nego na suknju, ofarbana kosa, iščupane obrve, veštački nokti... ovo sigurno nije opis tinejdžerke, ali ih se sve više oblači tako. Istraživanja pokazuju da se devojčice sve neprimerenije oblače, tako žele da idu i u školu, pa roditelji ne znaju kako treba da reaguju, pišu "Novosti".

Da li im zabraniti i kako sa njima razgovarati, a da se ne stvori atmosfera svađe i netrpeljivosti. Porodični psiholog Džoan Stern, autorka knjige "Roditeljstvo je kontaktni sport", tvrdi da ne treba reagovati ishitreno nego dobro razmisliti o "taktici".

Odeća je vrlo moćno oružje komunikacije i pažljivom posmatraču može da otkrije kako se osećamo, šta želimo i kakve stavove imamo. Tinejdžeri, u osetljivoj razvojnoj fazi, odećom eksperimentišu i pronalaze svoje mesto u grupi.

Neprikladna garderoba često je i sredstvo eksperimentisanja, provokacije drugih ljudi i ispitivanje granica, tvrdi Džoan Stern. Zbog toga pre nego što "poludite" i počnete da se svađate sa ćerkom, pokušajte da shvatite šta se događa u njenom životu i zašto želi da izgleda starije. Postoji bezbroj razloga koji mlade devojke pokreću da odaberu ovakav način odevanja, a psiholog savetuje da i roditeljska reakcija treba da bude u skladu sa razlogom.

Najčešći je uglavnom bunt, svojstven tinejdžerima, a mlade devojke često pritisnute da budu u svemu savršene žele da "iskoče iz šablona". Prevelik pritisak može da bude razlog za takav stil kojim ćerka uglavnom poručuje "ne možeš da me kontrolišeš".

Takođe, razlog može da bude i "SOS signal", odnosno reakcija devojčica na stres. Pritisak vršnjaka, želja da se uklope, kao i previše obaveza mogu da ih navedu da svoja osećanja "verbalizuju" odećom. Razlog možda bude i pokušaj da se identifikuju sa vršnjacima, odnosno sa grupom prijatelja, ali i sa majkom. Ponekad devojčice samo žele da izraze svoju ženstvenost, ali u tome preteruju jer još nemaju izgrađen stil.

Kako reagovati? Psiholog tvrdi da prvo treba da otkrijete uzrok takvog oblačenja, kao i da se naoružate strpljenjem. Ako ćerka nije previše preterala, pokušajte da budete tolerantni, jer kako kaže, "u roditeljstvu je važno dobro birati bitke".

Najgore što možete da uradite je da počnete da vičete i zabranjujete. Informišite se o tinejdž modi jer će vaša ćerka više ceniti vaše mišljenje ako vidi da ste upućeni. Idite zajedno u kupovinu i potrudite se da stvorite prijatnu atmosferu. Još pre nego što devojčica uđe u pubertet, pustite je da učestvuje u biranju vaše garderobe, jer ćete tako do adolescencije stvoriti odnos poverenja u kojem se neće osećati povređeno ako kritikujete njen stil.

Uzajamno savetovanje oko odabira odeće stvara osećaj povezanosti i poštovanja tuđeg mišljenja. Pregovarajte i potrudite se da budete spremni na kompromise. Nikada ne terajte devojčicu da nosi nešto zbog čega će je ismevati u školi. Ne treba da dozvolite da ide u štiklama, ali ni da nosi džemper koji joj je isplela baka. Pronađite "zlatnu sredinu" i objasnite joj da to nije način da privuče pažnju. Razgovarajte i pokažite joj kako da se, na primer, lepo našminka, jer ako to želi zabrane neće dati rezultate.

U sve uključite i očeve, jer devojčice uglavnom cene njihovo mišljenje i češće će ih poslušati. Ne zaboravite, što bolji odnos imate sa detetom lakše ćete uticati na neprikladno oblačenje, pa razgovarajte pre nego što štikle, preuske haljine i prekratke suknje postanu problem.

(MONDO)