Svemirski "skakač" Feliks Baumgartner kaže da je tokom leta u glavi imao samo misao o porodici i tome kako da se vrati živ.
"Kada stojite tamo na vrhu sveta osetite se skromno i ponizno, i jedino želite da se vratite živi. Mislio sam na porodicu, na sve ljude koji me čekaju dole, i na to kako ne želim da me gledaju kako umirem", priznao je on novinarima u Rozvelu, gde je bilo sedište misije.
Baumgartner je objasnio šta je rekao dok je slobodno padao, a njegov glas se prekidao u snimku emitovanom širom sveta.
"Znam da ceo svet gleda i želeo bih da vidite šta ja vidim...Nekada morate da odete zaista visoko da shvatite koliko ste mali", kazao je austrijski ekstremni sportista.
"Teško je opisati probijanje zvučnog zida, jer ništa nisam osetio", rekao je Baumgarten novinarima na pitanje da opiše osećaj putovanja brzinom od 1.342 kilometara na sat i dodao da bez referentnih tačaka ne možete osetiti brzinu kojom padate.
"Osetio sam veliki pritisak prilikom rotiranja, ali, nisam osećao kao da ću pasti u nesvest", kazao je Feliks poznat po nadimku "neustrašivi", koji bi uskoro mogao da zameni za "supersonični".
Brajan Utli iz Međunarodne federacije sportske avijacije potvrdio je da je Baumgartner tokom skoka dostigao maksimalnu brzinu od 1.324 kilometara na sat, što je 1,24 maha.
Baumgartner se osvrnuo na emocije koje je osetio dok je stajao na ivici kapsule, 39 kilometara daleko od površine Zemlje.
Baumgartner je rekao i da oseća kao da je "20 tona palo sa njegovih ramena", pošto se za ceo poduhvat pripremao sedam godina. Zanimljivo je da mu je, po sletanju, prvi pritrčao naš fotograf Predrag Vučković.
Feliks se osvrnuo na manji problem koji je imao sa vizirom tokom leta, ali je rekao da je, ipak, odlučio da skoči.
"Bila je to ispravna odluka", rekao je on.
Ekstremni sportista, austrijski vojni padobranac Baumgartner (43) uspešno je sinoć izveo do sad nezabeleženi skok sa visine od 39.045 metara i bezbedno se prizemljio u pustinji u Novom Meksiku.
On je postavio tri rekorda - za najveću brzinu u slobodnom padu, skok sa najviše visine i najduži slobodni pad bez stabilizirajućeg padobrana, ukupno 4 minuta i 20 sekunde.
Na jučerašnji dan, pre 65 godina, američki pilot Čak Jeger je prvi put u istoriji vazduhoplovstva probio zvučni zid.
(MONDO/Agencije)