Nedavno predstavljena Photo Sync usluga mogla bi Facebook skupo da košta zbog kršenja privatnosti korisnika i uzurpiranja njihovih podataka.
Foto: Facebook Press Images.
Photo Sync je usluga koja u Cloud okruženje prebacuje sve privatne fotografije korisnika sa bilo kojeg povezanog mobilnog uređaja i tamo ih "čuva" dok korisnik ne odluči da ih javno podeli sa drugim korisnicima. Slike tamo mogu stajati godinama ili zauvek i sve to vreme mogu biti nevidljive za druge korisnike Facebooka, ali problem je u tome što sve te fotke Facebook vidi!
Ukoliko to poželi, Facebook na osnovu fotografija kojima ima pristup, može saznati mnoge privatne stvari korisnika. Recimo, gde su fotke nastale, dakle gde je korisnik bio i gde se kreće. Sa kim se fotografisao i sa kim se druži Facebook će lako saznati na osnovu tagovanih lica i automatskog prepoznavanja lica čak i bez tagova. Kada se "umreže" svi ti tagovi, Facebook dolazi do mora informacija, koje može iskoristiti kako god poželi i to bez znanja korisnika.
Ipak, za sada nema informacija o ustupanju fotografija sa Facebooka, odnosno iz privatnih albuma korisnika trećim licima, ali će informacije koje Facebook prikupi na osnovu fotki biti korišćene za bolje plasiranje reklama i proizvoda drugih kompanija, kojima Facebook omogućava da se reklamiraju na toj društvenoj mreži.
Mogućnost Facebooka da na ovaj način iskoristi slike svojih korisnika sigurno će izazvati oštru reakciju regulatornih tela za zaštitu privatnosti i prava internet korisnika, koja su već nekoliko puta vodila sporove protiv Facebooka i uglavnom ih završavala u svoju korist.
(MONDO)