Zaštita ličnih podataka u BiH nije na zadovoljavajućem nivou kako u formalnom tako i faktičkom smislu i potrebno je izmijeniti postojeće i donijeti nove zakone, te uspostaviti jasna pravila i procedure, rekao je Srni direktor Agencije za zaštitu ličnih podataka BiH Petar Kovačević.
Kovačević kaže da je za četiri godine rada Agencija za zaštitu ličnih podataka BiH uspostavila sve institute i postigla kapacitete sa kojima može odgovoriti, u ovom momentu, zadacima koji su joj povjereni.
"Agencija uspješno postupa po prigovorima građana, uspješno vrši inspekcijske nadzore, kažnjava počinioce prekršaja, učestvuje u zakonodavnim procedurama, a uspostavila je i Glavni registar", istakao je Kovačević.
Kao nezavisno tijelo, Agencija za zaštitu ličnih podataka nadgleda provođenje zakona kojima je regulisana obrada ličnih podataka, te vrši ocjenu zakonitosti i obrade ličnih podataka. Odluke Agencije su konačne i mogu biti samo predmet sudskog preispitivnja.
"Agencija je principijelno, profesionalno i hrabro krenula u povjerenu misiju što potvrđuju i prvi izdati prekršajni nalozi ministrima na raznim nivoima", kaže Kovačević.
On je naglasio da Agenciju zabrinjava to što izvršni organi u BiH predlažu, a zakonodavni organi prihvataju promjene zakona kako bi poništili njena rješenja, čime se dolazi do situacije da je predmetna obrada ličnih podataka u skladu sa zakonom, ali da je protivustavna.
Prema njegovom mišljenju, takva situacija predstavlja svojevrsno ismijavanje vladavini prava i ljudskim pravima.
Da bi obrada podataka, u pravom smislu, bila zakonita i ustavna, kaže Kovačević, pored toga što mora biti propisana zakonom, ona mora biti u skladu sa određenim legitimnim ciljem, te ocijenjena nužnom u demokratskom društvu.
"Treba podsjetiti da sva četiri krivična zakona poznaju posebno krivično djelo 'protivzakonite obrade ličnih podataka' što dovoljno govori o kakvoj se vrijednosti radi", kaže Kovačević.
On je istakao da će Agencija za zaštitu ličnih podataka BiH, radi postizanja bolje zaštite ličnih podataka, nastaviti svoje aktivnosti i prema onima koji obrađuju lične podatke, da prepoznaju svoje obaveze i da ih izvršavaju, ali i prema javnosti s obzirom da je svijest građana o zaštiti ličnih podataka nedovoljna.
BiH se međunarodnim i domaćim aktima i propisima obavezala da će obezbijediti zaštitu ličnih podataka kao jednog od osnovnih ljudskih prava.
Sporazumom o stabilizaciji i pridruživanju, BiH je preuzela obavezu da uskladi svoje zakonodavstvo, koje se odnosi na zaštitu ličnih podataka sa pravom EU i evropskim i međunarodnim zakonodavstvom o privatnosti.
Ovim Sporazumom, BiH se obavezala i da će uspostaviti nezavisni nadzorni organ sa dovoljno finansijskih i ljudskih potencijala radi provođenja zakonodavstva o zaštiti ličnih podataka.
Zakonom o zaštiti ličnih podataka garantuje se svakom licu na teritoriji BiH, bez obzira na bilo koje svojstvo, zaštita ličnih podataka.
(Srna)