Trebinje je zasigurno jedan od najlepših gradova Republike Srpske, tj. Bosne i Hercegovine. Najjužniji je grad u BiH, smešten podno planine Leotar i sa svojom mediteranskom arhitekturom krasi obale reke Trebišnjice.
Ušuškan planinom Leotar i obližnjim brdima, pod uticajem mediteranske klime Trebinje je jedan od najtoplijih gradova u BiH. Povoljni Hercegovački klimatski uslovi sa brojnim toplim danima čine Trebinje i okolinu poznatu po vinogradarstvu, te nam iz ovog kraja dolaze poznati brendovi poput Hercegovačke žilavke, Hercegovačkog Vranca i mnogih drugih. Na daleko su poznati Hercegovački podrumi vina poput podruma manastira Tvrdoš, podrum Petijević, podrum Anđelić i mnogi drugi...
Povoljan geografski položaj, blizina Jadranskog mora, Dubrovnika, Herceg Novog, bogata kulturno istorijska naslejeđa i brojne kulturno-sportske manifestacije čine Trebine prepoznatljivim na turističkoj mapi Regiona. Raskošna arhitektura grada primamljiva je za mnoge filmske stvaraoce, sa njihovih filmskih platana stižu nam popularne priče o životu u nekim prošlim vremenima. Kad govorimo o Trebinju ne treba zaboraviti da sa ovog podneblja korene vuku mnoge uspešne i popularne ličnosti poput Dejana Bodiroge, Predraga Danilovića, Milana Gurovića, Nebojše Glogovca i drugih.
Najpoznatiji od svih je čuveni pesnik Jovan Dučić, čiji su posmrtni ostaci po njegovoj želji preneseni iz SAD i pohranjeni u rodnom Trebinju, na brdu Crkvina u hramu Hercegovačka Gračanica. Šta posetiti u Trebinju i gde odsesti najbolje se možete informisati na internet stranici Turističke organizacije Trebinja, budite sigurni da će vam poseta ovom gradu ostati u najlepšem sećanju.
Hercegovačka Gračanica
Virtuelna šetnja hramom na brdu Crkvina iznad Trebinja, u narodu prozvanom i poznatom kao Hercegovačka Gračanica, jer predstavlja vernu kopiju manastira Gračanica na Kosovu.
Novoizgrađen hram Blagoveštenja večna je kuća pesnika Jovana Dučića, koji je izrazio želju da njegovi posmrtni ostaci budu pohranjeni u Trebinju. Ispunjavanje Dučićeve poslednje želje, odnosno Izgradnja hrama poverena je arhitekti Dr. Predragu Ristiću, autoru i graditelju najfascinantnijih moderno građenih verskih objekata poput Sabornog Hrama Vaskrsenja Hristovog u Podgorici, Sabornog Hrama u Torontu i mnogih drugih.
Vest o ispunjenju Dučićevog zaveta došla je do poznatog Hercegovca Branka Tupanjca, jednog od najuspešnijih Srba u Sjedinjenim Američkim Državama. Finansirao je kompletnu izgradnju hrama i prenošenje posmrtnih ostataka poznatog pesnika.
Kao ktitor Hecegovačke Gračanice Branko Tupanjac je odlikovan ordenom Svetog Save I stepena.
Gradnja Hercegovačke Gračanice počinje proleća 1999.godine, lišeni svih briga o finansiranju projekta radovi brzno napreduju a početkom 2000. godine prave se planovi o realizaciji Dučićeve poslednje želje, što će se dogoditi 23. Oktobra 2000. kada su iz Libertvila (SAD) prenešeni pesnikovi posmrtni ostaci i pohranjeni u kriptu crkve.
U sklopu kompleksa na Crkvini izgrađeni su zvonik kao posebna celina, parohijski dvor, amfiteatar, letnja bašta, crkvena knjižara, galerija ikona sa ikonopisačkom radnjom, muzej itd. Uređen je kompletan plato sa ukrasnim zelenim površinama, sama crkva je ukrašena dekorativnim osvetljenjem koja i u toplim Trebinjskim večerima Hercegovačku Gračanicu čini impresivnom i vidljivom iz svakog dela grada.
VIRTUALNO - HERCEGOVAČNA GRAČANICA
(360vr.rs)