04.06.2011. Selo Prosjek nalazi se na 27 kilometara od Trebinja. Od tih 27 kilometara 2 kilometra predstavljaju, tačno utvrđene, brdske staze.
Za vrijeme Turske vladavine u selu su došli na ideju o podizanju crkve, ali je to bilo teško ostvariti, jer je turska vlast rušila sve crkve koje su se gradile duže od dana. Današnji izgled crkva je dobila u drugoj polovini 15. vijeka. Sagradili su je mještani sela Prosjek, Nevada i Gojšina. U temelju crkve ugrađene su tri kamene ploče, zidovi su sagrađeni od ručno klesanog kamena, a na krov su postavljene kamene ploče. Kroz istoriju crkva nije nikada rušena, ali su na njoj rađene manje rekonstrukcije – dvije najznačajnije, 1888. i 1976. godine.Godine 1888. na crkvi je rekonstruisan krov, a 1976.godine su rekonstruisani i unutrašnjost i krov. Od 1976. do 2009. godine, prvo, usljed vladajuće komunističke ideologije, a kasnije, zbog građanskog rata (1991. - 1995.), u crkvi nije služena liturgija. Prva liturgija, u 21.vijeku, služena je 27.5.2009. godine, na Spasovdan. Liturgiju je služio bobanski paroh, otac Isaija.
U selu Prosjek nekada su bile tri kuće Pikića i jedna kuća Morića. Najveće napuštanje stanovništva desilo se šezdesetih godina prošloga vijeka. Pred rat, 1991. godine, u selu su živjeli tri člana porodice Morić i jedan član porodice Pikić. Oni su se uglavnom bavili poljoprivredom, te su svoje proizvode prodavali u obližnjem Dubrovniku. Nekada se na slavu sela, Krstovdan, pravilo narodno veselje. U nešto manjem obimu nego ranije, ponovo se počelo sa narodnim veseljem na ovaj veliki praznik.
Do Prosjeka nema pravog puta. U selu, takođe, nema ni struje, ni vode, ni telefona. Da bi se došlo do Prosjeka potrebno je pješačiti sat i trideset minuta. Za vrijeme grđanskog rata ovo selo je predstavljalo liniju razdvajanja srpske i hrvatske vojske. U toku rata selo je pokradeno pa porušeno.
Obavještavamo vas da će se u nedelju 05.06.2011. godine služiti Sveta liturgija. Pozivamo vjerni narod da prisustvuje. Polazak je organizovan u 07:00 časova iz sela Makljenovac.