U okviru projekta Saveza slijepih RS - "Mreža Audio Braj Internet Klub Čitaonica - Mreža ABIKČ" danas je u Narodnoj biblioteci u Trebinju održana radionica na kojoj su predstavljene savremene tehnologije za unaprijeđenje komunikacije slijepih i slabovidih lica.
Osnovni cilj ovog projekta je unaprijeđenje pristupa informacijama slijepih i slabovidih lica uz primjenu asistativnih informacionih tehnologija. Specifični ciljevi su formiranje mreže od sedam ABIKČ i obuka administratora - operatera i korisnika u primjeni savremene audio Braj tehnologije.
"Ovaj projekat se ne odnosi samo na opštinu Trebinje, već na sve opštine Istočne Hercegovine i veliko mi je zadovoljstvo što će baš naša biblioteka biti umrežena u jedan savremeni sistem koji će uz stručne kadrove besplatno pomagati svim slijepim i slabovidim licima iz ovog regiona u ovom vidu komunikacije i pristupu informacijama", istakla je direktorica Narodne biblioteke Trebinje, Danica Kuduz.
Mreža ABIKČ je osnovana otvaranjem Audio Braj Internet Klub Čitaonica pri Matičnim bibliotekama u Trebinju, Foči, I. Sarajevu i Zvorniku, kao i u Međuopštinskim organizacijama slijepih u Bijeljini, Derventi i Prijedoru. Sve čitaonice će se opremiti sa inventarom i specijalnom opremom, koja će biti na raspolaganju korisnicima iz lokalne zajednice. Uz jednoobrazni namještaj čitaonice će se opremiti sa jednoobraznom računarskom opremom, skenerima, laserskim štampačima, prenosnim elektronskim lupama tipa "Verso", rekorder plejerima tipa "Plekstok PTN2" (Plextalk2) i sa čitačima ekrana "An riderima alfa num 4.0" (AnReader AlfaNum 4.0).
Planirano je da se 210 korisnika, po 30 iz 7 mjesta obuči za samostalno korištenje usluga ABIKČ. Procjenjuje se da bi oko 1.100 slijepih i slabovidih lica bili potencijalni posredni i neposredni korisnici usluga čitaonica.
Sredstva za podršku u realizaciji ovog projekta Savez je obezbjedio od Fondacije za socijalno uključivanje u BiH i od Specijalne biblioteke za slijepa i slabovida lica RS u proporciji 60% : 40%, tako da je u FSU u BiH osigurala sredstva u iznosu od 75.000,00 KM, a Specijalna biblioteka sredstva u iznosu od 50.000,00 KM. Savez u ovom iznosu učestvuje sa 11.000,00 KM i osigurava kompletnu logistiku dajući na raspolaganje sve svoje tehničke i kadrovske resurse.
Vrijednost inventara i tehničke opreme svake čitaonice iznosi 15.000,00 KM.
Implementacija projekta traje u vremenu od 15. juna 2011. godine do 15. januara 2012. godine. Mreža ABIKČ će nastaviti sa radom i nakon isteka roka implementacije.