Najnovije poskupljenje goriva u Srpskoj najvjerovatnije će da za sobom povuče talas poskupljenja životnih namirnica, a zbog enormnih cijena energenata neizvjesna je i proljećna sjetva.
Privrednici ističu da će cijene goriva dodatno pogoršati provredni ambijent, a pojedini prevoznici već su najavili poskupljenje cijena karata.
Portparol Privredne komore RS Vladimir Blagojević rekao je da će se poskupljenje nafte negativno odraziti na privredu jer će povećati troškove poslovanja privrednih subjekata.
- Očekujemo da što prije dođe do stabilizacije cijena, jer je ovo, pored svih problema sa kojima se privrednici suočavaju, dodatno veliko opterećenje - naglasio je Blagojević.
Ekonomski analitičar Zoran Pavlović kaže da će zbog poskupljenja goriva neminovno doći i do korekcije cijena određene robe.
- Roba koja se mora dnevno isporučivati, kao što su životne namirnice, sigurno će, zbog povećanja cijene transporta, u određenoj mjeri poskupjeti. Ali, s druge strane potražnja je u padu pa bi svako povećanje cijena moglo da ima i kontraefekat, zbog čega se prodavci možda neće ni odlučivati za poskupljenja - naglasio je Pavlović.
Generalni sekretar Pokreta potrošača RS Dragovan Petrović kaže da su cijene u RS u posljednjem periodu bile relativno stabilne.
- Za sada nema osnova za povećanje cijena životnih namirnica, ali mogu se očekivati povećani izdaci u poljoprivredi, što bi sigurno uticalo na cijenu roda. Vjerujemo da će Vlada RS nastaviti da subvencioniše cijenu goriva za poljoprivredu kako do toga ne bi došlo. Ali, možemo očekivati da dođe do poskupljenja prevoza koji znatno učestvuje u troškovima četvoročlane porodice - naglasio je Petrović.
Predsjednik Udruženja poljoprivrednih proizvođača i stočara RS Vladimir Usorac istakao je da skupo gorivo postaje ogroman problem za poljoprivrednu proizvodnju.
- Jedina zemlja u Evropi u kojoj nema "plavog dizela" i u kojoj nije ograničena cijena goriva za poljoprivredu je BiH. Poseban problem kod nas predstavlja to što se cijene goriva dižu čim malo skoči cijena nafte na svjetskom tržištu, ali se ne snižavaju kada cijena nafte pada - naglasio je Usorac.
Dodao je da ratari nemaju dovoljno novca da sa takvom cijenom goriva siju.
Na benzinskim pumpama u RS litar goriva od juče je skuplji od pet do deset feninga, a nove cijene su najviše u posljednjih 15 godina. Evrodizel sad košta od 2,45 do 2,5 maraka, a benzin od 2,40 do 2,45 KM.
Brašno
Predsjednik Udruženja mlinara RS Zoran Kos kaže da će s obzirom na to da je došlo do poskupljenja pšenice i goriva, u narednih petnaestak dana doći do poskupljenja brašna za šest feninga. Tako će kilogram brašna koštati 64 feninga bez PDV-a.
- Skok cijena nafte ne utiče u tolikoj mjeri na naše cijene. Poskupljenje brašna izazvano je, prije svega, skokom cijena pšenice, ali svakako da kada cijena nafte skoči to za sobom vuče i cijene drugih proizvoda - naglasio je Kos. (Glas Srpske)