Danas je u prostorijama opštine Trebinje u okviru projekta - "Održivo upravljanje otpadom u prekograničnom području BiH i CG", održan Okrugli sto koji je imao za cilj podsticanje zajedničkog održivog razvoja i povećanje efikasnosti upravljanja otpadom u prekograničnom području BiH i CG, kroz jačanje kapaciteta zajedničkih mreža među privatnim javnim i sektorom civilnom društva.
Projekat „Održivo upravljanje otpadom u pograničnom području BiH-CG", finansira program EU IPA CBC BiH–CG, kojeg realizuju Opština Kotor u saradnji sa NVO Eko Centar DELFIN i njemačka agencija ASB u saradnji sa NVO LIR.
"Ukupna vrijednost ovog projekta je 295.361 evro, koje finansira Evropska unija i taj iznos je podijeljen između BiH i CG. Ciljne opštine koje smo uključili u ovaj projekat su Trebinje, Foča, Bileća i Gacko u BiH, i Kotor, Plužine, Tivat i Nikšić u CG. Krajnji cilj ovog Okruglog stola je uspostavljanje reciklažnog dvorišta, koje će najvjerovatnije biti na području opštine Trebinje", istakla je Biljana Zgonjanin koordinator projekta.
Okrugli sto je održan uz prisustvo predstavnika javnih preduzeća, kao i institucija koja se bave otpadom u Trebinju. Obrađene su teme otpad i vrste otpada, generisanje otpada, opasni i neopasni otpad, sortiranje otpada, hijerarhija u upravljanju otpadom, zakonodavstvo i strateški pristup u upravljanju otpadom, najbolje prakse i podizanje javne svijesti. Na današnjem Okruglom stolu je takođe bilo riječi o budućem razvoju Klastera za upravljanje otpadom, urađena je analiza potreba i dogovoreno je da se na ovom sastanku definišu dva klastera za upravljanje otpadom, po jedan u CG i BiH.
"Kao jedan od najvažnijih i prvih koraka u hijararhiji upravljanja otpadom je svakako spriječavanje njegovog nekontrolisanog odlaganja. S tim u vezi neophodno je uspostaviti prateću infrastrukturu za jačanje svijesti o upravljanju otpadom, odnosno uspostaviti klastere za upravljanje otpadom, kao i reciklažna dvorišta. Poboljšanje zaštite životne sredine se može postići kroz održivo korištenje prirodnih resursa, uspostavljanje kvalitetnog sistema za upravljanje otpadom i poboljšanje kvaliteta života stanovnika na lokalnom nivou i u prekograničnom području", naveo je Slaviša Jelisić direktor LIR tima i koordinator ovog projekta.
Šta je upravljanje otpadom?
Upravljanje otpadom je sprovođenje propisanih mjera postupanja sa otpadom u okviru sakupljanja, transporta, ponovnog iskorišćenja i odlaganja otpada, uključujući i nadzor nad tim aktivnostima i brigu o odlagalištima posle zatvaranja. Upravljanje otpadom se vrši na način kojim se obezbjeđuje najmanji rizik po ugrožavanje zdravlja i života ljudi i životne sredine kontrolom i mjerama smanjenja: zagađenja vode, vazduha i zemljišta; opasnosti po biljni i životinjski svijet; opasnosti od nastajanja udesa, požara ili eksplozije; negativnih uticaja na predjele i prirodna dobra posebnih vrijednosti i nivoa buke i neprijatnih mirisa.