Državna agencija za istrage i zaštitu (SIPA) u 2011. godini sprovela je 1.235 istraga i otkrila 444 kaznena djela, među kojima su i najteža krivična djela.
Razbijeno je na desetine organizovanih kriminalnih skupina koje su se, između ostalog, bavile organizovanim kriminalitetom, ilegalnom trgovinom opojnim drogama i oružjem, finansijskim kriminalitetom i korupcijom, trgovinom ljudima, terorizmom, i drugim najtežim kaznenim djelima.
Mjerodavnim tužiteljstvima dostavljana su 294 izvješća o postojanju osnovane sumnje o počinjenju kaznenog djela protiv 841 osobe, među kojima su bivši i sadašnji političari, profesori, ratni heroji.
Statistički gledano, Državna agencija za istrage i zaštitu je u 2011. godini, u odnosu na 2010. godinu koja je ocijenjena kao najuspješnija godina u radu SIPA-e od njenog osnivanja, zadržala izuzetno visok procenat u otkrivanju kaznenih djela, dok je u većini parametara kojima se mjeri efikasnost policijskog rada postigla bolje rezultate.
Bolji rezultati su zabilježeni u pronalasku i lišavanju slobode izvršitelja kaznenih djela, broju postupanja po nalozima i zahtjevima Suda BiH ili Tužiteljstva BiH, podnesenim izvještajima o poduzetim mjerama i radnjama, broju operativnih akcija izvedenih po nalogu Suda BiH ili Tužiteljstva BiH, izvršenim pretragama i izuzimanju dokaznog materijala, obavljenim informativnim razgovorima, uzetim izjavama na zapisnik, sačinjenim i obrađenim kriminalističko-obavještajnim izvješćima, sačinjenim krim. obavještajnim analizama.
Otkrivanje kaznenih djela Policijski službenici Državne agencije za istrage i zaštitu su u 2011. godini otkrili 444 kaznena djela, što je skoro identičan broj kao u 2010. godini kada je otkriveno 445 kaznenih djela. Najvišu pažnju cjelokupne bh. javnosti izazvao je tzv. „slučaj Turković" koji je trenutačno u fazi suđenja.
Pronalazak i lišenje slobode izvršitelja kaznenih djela Policijski službenici Državne agencije za istrage i zaštitu tijekom 2011. godine pronašli su i lišili slobode 215 izvršitelja kaznenih djela, što u odnosu na 2010. godinu kada je lišeno slobode 197 osoba predstavlja povećanje od 9%.
Postupanje po nalozima Suda BiH i Tužiteljstva BiH Značajan rast od 22% zabilježen je i u broju postupanja po nalozima Suda BiH i Tužiteljstva BiH. Tako je tijekom 2011. godine postupano po 2.004 naloga, a u 2010. godini po 1.642.
Podneseni izvještaji o poduzetim mjerama i radnjama Tokom 2011. godine policijski službenici SIPA su mjerodavnim tužiteljstvima dostavili 1.301 izvešće o poduzetim mjerama i radnjama, što u odnosu na isti period 2010. godine kada su podnesena 1.152 izvješća predstavlja povećanje od 10 %.
Operatvne akcije izvedene po nalogu Suda BiH ili Tužiteljstva BiH. Najveći rast od 42% zabilježen je u broju operativnih akcija izvedenih po nalozima Suda BiH, odnosno Tužiteljstva BiH. Policijski službenici SIPA su tijekom 2011. godine bili operativno angažirani 153 puta, a u 2010. godini 108 puta.
Izvršene pretrage i izuzimanje dokaznog materijala Tokom 2011. godine izvšena je 471 pretraga i oduzeta je značajna količina dokaznog materijala, što u odnosu na 2010. godinu kada su izvršene 424 pretrage predstavlja povećanje od 11 %.
Obavljeni informativni razgovori Policijski službenici Državne agencije za istrage i zaštitu su u 2011. godini obavili 5.536 razgovora sa osobama koje se dovode u svezu sa izvršenjem kaznenog djela ili mogućim svjedocima. U 2010. godini takvih razgovora je obavljeno 5.506.
Uzete izjave na zapisnik U 2011. godini povećanje od 12% zabilježeno je i u broju uzetih izjava na zapisnik. Tijekom 2011. godine uzete su 3.324 izjave, a u 2010. godini 2.960 izjava.
Sačinjena kriminalističko-obavještajna izvješća U 2011. godini sačinjena su 5.264 kriminalističko-obavještajna izvješća, što u odnosu na 2010. godinu kada ih je sačinjeno 5.005 predstavlja povećanje od 5 %.
Obrađena kriminalističko-obavještajna izvješća Tokom 2011. godine obrađeno je 7.367 kriminalističko-obavještajnih izvješća, što u odnosu na 2010. godinu kada je obrađeno 7.144 izvješća predstavlja povećanje od 3 %.
Sačinjene kriminalističko-obavještajne analize Policijski službenici Državne agencije za istrage i zaštitu su u 2011. godini sačinili 389 kriminalističko-obavještajnih analiza ili 6% više u odnosu na 2010. godinu kada ih je sačinjeno 368.
Analizirajući rezultate rada u protekloj godini evidentno je da je Državna agencija za istrage i zaštitu efikasno odgovorila na sve sigurnosne izazove i rizike s kojima se suočila, te da je dala profesionalan doprinos u stvaranju stabilnog sigurnosnog ambijenta u BiH.
Dobrim rezultatima rada doprinijela je i intenzivna suradanja između organizacijskih jedinica SIPA-e razmjenom podataka i radom na predmetima proisteklim iz istraga tužiteljstava u BiH i vlastitog otkrivačkog rada. Osim toga, profesionalno su obavljeni i poslovi i zadaci zaštite ugroženih svjedoka i svjedoka pod prijetnjom, zatim specijalne potpore, te poslovi u informatičko-komunikacijskoj oblasti, što potvrđuje da su ukupni rezultati primjereni razini dostignutih administrativnih, kadrovskih i materijalno-tehničkih kapaciteta i da je SIPA snažna i profesionala policijska agencija osposobljena da sprovodi zakon i odgovori zahtjevima za izvršavanje poslova i zadataka iz svoje mjerodavnosti koji se budu nametali u budućnosti.