230816 baner dineco 650x170 05
200701 banerosandic

210401 petijevic baner

220201 luxtravel baner
 
 
 
 
Vijesti Trebinje

Upis prvačića do kraja maja

Upis djece u prvi razred u Republici Srpskoj traje do kraja maja, a očekuje se da će biti upisano oko 10.500 djece, potvrđeno je u Ministarstvu prosvjete i kulture Republike Srpske.

120424-prvacici1

"Upis djece traje do kraja maja, nakon čega ćemo imati kompletne podatke o broju upisane djece u prvi razred školske 2012/2013. godine. Očekujemo da će broj prvačića biti oko 10.500, s obzirom da je, prema podacima dobijenim od Zavoda za statistiku Republike Srpske, ukupan broj živorođene djece prema prebivalištu majke i godini rođenja djeteta (2006. godina) 10.502", rekla je Srni službenik za odnose s javnošću ministarstva Branka Rogač.

Ona je podsjetila da u školskoj 2011/2012. godini prvi razred, prema podacima Ministarstva, pohađa ukupno 10.501 učenik.

"Prema Zakonu o osnovnom obrazovanju i vaspitanju, u prvi razred školske 2012/2013. godine upisuju se djeca koja do 1. septembra tekuće godine navršavaju šest godina i koja su psihofizički sposobna za praćenje i savladavanje vaspitno-obrazovnog programa u školi, odnosno djeca koja su rođena 2006. godine", ističe Rogačova.

Ona je rekla da se u prvi razred mogu upisati i djeca koja do kraja tekuće godine navršavaju šest godina i koja su psihofizički sposobna za praćenje i savladavanje vaspitno-obrazovnog programa u školi. U prvi razred upisuju se i djeca koja imaju više od šest godina, a koja zbog nekog razloga nisu bila upisana u školu.

Prema riječima Branke Rogač, roditelji su prilikom upisa učenika u osnovnu školu dužni da dostave izvod iz matične knjige rođenih, potvrdu o mjestu prebivališta i uvjerenje o zdravstvenoj sposobnosti djeteta.

Ona kaže da Komisiju za upis djeteta u prvi razred imenuje direktor škole, a komisiju čine tri člana, i to: stručni saradnici škole i nastavnik razredne nastave.

"Pri upisu djece u prvi razred prilaže se ljekarsko uvjerenje koje izdaje nadležna zdravstvena ustanova kojom se procjenjuje zdravstvena sposobnost djeteta za polazak u školu", naglašava Rogačova.

Ona ističe da stručna služba škole dogovara sa roditeljima/starateljima termine testiranja za svakog učenika, te da se testovima ispituje zrelost i spremnost učenika za pohađanje nastave. (Srna)