Policija u RS ispunjava svoje najave pa je tako od aprila ove godine, pored vozača i suvozača, počela i sa učestalijim kontrolama i kažnjavanjem putnika na zadnjem sjedištu vozila koji ne koriste bezbjednosni pojas.
Ilustracija
To je potvrđeno u više centara javne bezbjednosti u RS, od kojih većina ne vodi odvojene evidencije, pa nismo uspjeli saznati tačan broj kažnjenih putnika koji nisu vezali pojas na zadnjem sjedištu u ovom periodu.
"CJB Trebinje ne vodi posebnu evidenciju koja se odnosi na sankcionisane prekršaje zbog nekorištenja bezbjednosnog pojasa na zadnjem sjedištu automobila", rekli su u ovom centru.
Milenko Jaćimović, predsjednik Udruženja za unapređenje bezbjednosti saobraćaja RS, rekao je da u potpunosti podržavaju kažnjavanje putnika u vozilu koji na zadnjem sjedištu ne koriste bezbjednosni pojas.
"Sva istraživanja pokazuju da korištenje pojasa na zadnjoj klupi može smanjiti rizik od teških tjelesnih povreda i fatalnog ishoda", smatra Jaćimović. On je pojasnio da putnik koji nije vezan na zadnjem sjedištu, prilikom udara pri brzini od 50 kilometara na čas, velikom silom inercije biva izbačen do vjetrobranskog stakla.
"Nekorištenjem pojasa na zadnjem sjedištu doživljavaju se povrede veće nego kod putnika naprijed. Isto tako, novija vozila naprijed imaju vazdušne jastuke, što pokazuje da su vozač i suvozač zbog toga bezbjedniji", rekao je Jaćimović. Zoran Sredić, glavni saobraćajni inspektor MUP-a RS, rekao je da putnici do početka te akcije praktično nisu ni znali za obavezu korištenja bezbjednosnog pojasa na zadnjem sjedištu. On je istakao da u ranijem periodu ni pripadnici policije nisu sankcionisali taj prekršaj, iako su mogli.
"Međutim, akcija je dovela do toga da se procenat onih koji koriste pojaseve povećava", kazao je Sredić i dodao da će represivne aktivnosti biti nastavljene i u budućnosti. (Nezavisne)