Iako se proizvođači IT uređaja i telefona hvale "zelenim" sertifikatima, stvarnost je drugačija i energija koju oni potroše neprestano raste!
Prema poslednjem istraživanju, enegetski efikasan frižider A razreda sa potrošenih 322 kWh godišnje troši manje struje od iPhona, koji potroši oko 388 kWh struje! Ovo je izračunato na osnovu prosečne korisničke potrošnje komunikaciono-informacionih usluga u Americi (a na drugim tržištima je potrošnja možda čak i veća) na iPhone uređaju.
Proračun uključuje oko 1.58 GB podataka prenetih preko iPhona mesečno, što je oko 19 GB godišnje. Za prenos svakog GB iPhone potroši oko 19 kWh, što znači da prosečan iPhone korisnik potroši samo na prenos podataka godišnje 19 x 19 kWh = 361 kWh struje! Za ostvarivanje konekcije potroši se još 23.4 kWh, a za punjenje oko 3,5 kWh. To povećava konačnu brojku na oko 388 kWh potrošene struje prosečnog iPhona godišnje, samo za navedene operacije.
Najnovije istraživanje Instituta Breakthrough pokazuje da Informaciono-komunikaciona industrja troši više od 10 odsto ukupne svetske energije, po grubim procenama, koje ne mogu biti manje. U brojkama, to je oko 1.500 TWh godišnje (teravat časova struje)! Ovoliko struje proizvedu godišnje Nemačka i Japan, a istu količinu struje potrošila je cela planeta 1985. godine! Već sada trošimo 50 odsto više struje da bismo pokretali bitove i bajtove, nego što potroši cela svetska avio industrija!
Informaciona industrija najviše se oslanja na energiju koja se dobija iz uglja i koja se crpi konstantno, jer se informacione tehnlogije, a posebno one bazirane na Cloud tehnologiji, nikada ne gase i moraju imati konstantne izvore snabdevanja, bez ijedne sekunde prekida.
Brajan Volš, novinar rubrike posvećene nauci, magazina Time, navodi da već sada imamo gigantski oblak informacija, koji će postajati sve veći i proždrljiviji, a ono što nam pod hitno treba jesu novi izvori energije, koji će biti istovremeno čistiji i obnovljivi u brzom roku. Sadašnji izvori energije zahtevaju postepeno obnavljanje prirodnih resursa (ugalj, nafta), koji traju stotinama godina, a sa druge strane proizvode ogromnu količinu otpadnih gasova i otpada.
Prema Greenpeace studiji za 2012. godinu najgori potrošači energije, koji nemaju transparentne izveštaje o potrošnji i čistoj energiji su Apple, Yahoo, Amazon i Microsoft, dok je Nokia jedna od najboljih kompanija u toj oblasti.
Google, recimo, za svoje poslovanje koristi oko 34 odsto čiste, brzo obnovljive energije, dok Apple za svoje data centre navodi da koristi 100 odsto takve energije. Facebook svoja data postrojenja seli u hladne krajeve planete gde prirodnim strujanjem vazduha, vetrom i hladnoćom nastoji da ohladi svoje servere, umesto da za to koristi struju, a slično planiraju ili su već realizovali i Google, Dell, HP i Rockspace Hosting iz Amerike.