Drugi po redu Samit energetike Trebinje 2021 otvoren je danas, 20. maja, i u dva dana će u salama Kulturnog centra Trebinje okupiti najvažnije stručnjake energetske oblasti, ministre energetike zemalja regiona, kao i kompanija koje su svojim uslugama oslonac energetskom sektoru kako RS i BiH, tako i regiona.
Foto: Arhiva
Na Samit su stigli i predstavnici banaka, kao finansijera energetskih projekata, zatim stručnjaci elektroprivrednih preduzeća, UNDP-a, USAID-a, poslovnih udruženja za obnovljive izvore energije, operatora prenosnih sistema, kao i profesori fakulteta.
Kako je rečeno na otvaranju Samita, ovo je značajna prilika da svi učesnici, kao i oni koji Samit prate onlajn, čuju koje su to najčešći izazovi u nadolazećoj energetskoj traniciji i hibridnoj energetskoj budućnosti koja nas čeka, i koji su koraci koje zemlje regiona moraju proći na tom putu.
Luka Petrović, direktor Elektroprivrede RS, istakao je u svom pozdravnom govoru da se zajedničkim radom u ovom sektoru može mnogo više napredovati i ostvariti veći profit.
- Da kreiramo međusobne relacije i time pomognemo svojim kompanijama, zemljama i građanima. Naši udruženi kapaciteti bili bi mnogo veliki, a do danas su neiskorišćeni. Ovdje se susreću struka i nauka, razmjenjuju iskustva i vještine u izgradnji, upravljanju, održavanju ali i budućnosti energetike Zapadnog Balkana što je tema prvog radnog dana Samita - naveo je Petrović.
Petrović je istakao da nam je potrebna sigurna energetska budućnost kako u proizvodnji, tako i u pohranjivanju energije i snabdijevanju potrošača.
- Kroz sedam panela razgovaraćemo o energetskoj strategiji i energetskim planovima u regionu, o investicionim ciklusima i gradnji novih kapaciteta, nastavku liberaliralizacije tržišta električne energije, reformi sektora daljinskog grijanja u regiiji, hibridnoj energetskoj budućnosti, razvoju potencijala OIE, modelima uslovima i preprekama za investiranje u sektor energetike.
Gradonačelnik Trebinja Mirko Ćurić rekao je ovogodišnji SET prilika da se pokaže šta se uradilo u prethodnom periodu, kakve su reforme pokrenute i koje investicije treba da postanu dio održivih elektro-energetskih sistema zemalja u regionu.
- Posebno je važno da se ostvari kontinuitet investicija u oblasti energetike jer je na nama da iskoristimo ono što nam je podarila priroda i da te resurse usmjerimo ka povećanju BDP-a, otvaranju novih radnim mjesta i održivom rastu i razvoju naše ekonomije.
Istakao je da se Trebinje pozicioniralo kao lider u energetskoj sferi.
- Ne samo zbog toga što se na njegovoj teritoriji nalaze dvije hidroelektrane, već što sa 270 sunčanih dana u godini nudi optimalne uslove za izgradnju solarnih elektrana, koje su budućnost energetske zajednice u cijelom svijetu - rekao je Ćurić.