Povodom 60 godina od osnivanja Muzeja Hercegovine večeras je svečano otvorena stalna izložbena postavka pod nazivom "Kulturno-istorijski razvoj Trebinjskog kraja od X do prve polovine XX vijeka".
Izložbu je otvorio gradonačelnik dr Dobroslav Ćuk, a prisutnim su se obratili autor izložbe, Zoran Mijanović i direktorica Muzeja Veseljka Salatić.
Autor izložbe i viši kustos u Muzeju Hercegovine Zoran Mijanović rekao je da se potreba za istorijskom postavkom dugo osjećala jer Trebinjski kraj ima bogatu i burnu prošlost.
„To je kraj u kome su se smjenjivale civilizacije, narodi i države, gdje su se sukobljavali razni kulturni i drugi uticaji", rekao je Mijanović i dodao da je kroz protekli period Trebinje u kulturnom smislu imalo vodeću ulogu na slovenskom jugu i da su najstariji ćirilični natpisi pronađeni u ovom regionu te da je i najstariji književni rod vezan za Trebinje.
On je pojasnio da je izložba podijeljena u pet odjeljaka poredanih po periodima i to srednjovijekovna Travunija (Trebinjska oblast), srednjovijekovni spomenici kulture Travunije, bune i ustanci hercegovačkih Srba protiv Turaka, Trebinje-Hercegovina pod austrougarskom vlašću od 1878. do 1918. godine i Trebinje-Hercegovina u sastavu Kraljevine Srba, Hrvata i Slovenaca od 1918. do 1941. godine.
Direktor Muzeja Hercegovine Veseljka Salatić podsjetila je na sve muzejske radnike koji su, kako je rekla, uspješno vodili ovu ustanovu i svojim znanjem, radom, ljubavlju i entuzijazmom doprinijeli da se sačuva kulturno-istorijsko blago ovog kraja.
Izložba je priređena povodom šezdeset godina Muzeja i Preobraženjskih svečanosti.
Adaptaciju izložbenog prostora finansirao je UNESCO. Realizaciju izložbe pomogli su Grad Trebinje, Ministarstvo prosvjete i kulture RS.