Više od stotinu građevinskih radnika iz Srbije i 18 radnika iz BiH, koji su u Sočiju boravili bez radne dozvole i novca, vratili su se sinoć specijalnim letom u Beograd.
Avion "Er Srbije" odletio je iz Beograda za Soči nešto poslije 15.00 časova, a sletio je u Beograd u 21.36 časova, javili su beogradski mediji.
Vlada Srbije odlučila je juče da čarter letom iz Sočija u Srbiju hitno bude prebačeno oko stotinu njihovih radnika koji su u Rusiji boravili bez radne dozvole, a sa njima i dvadesetak radnika iz BiH.
Višednevna agonija kroz koju su prošli radnici i njihove porodice, koje su uglavnom iz medija saznale da su njihovi najmiliji pohapšeni, konačno je završena. Idući trbuhom za kruhom, kažu u porodicama radnika, niko od njih nije očekivao da će šansa za dobrom zaradom biti pretvorena u pakao. Iako se vraćaju praznih džepova, srećni su jer stižu kući. Pare će, kažu, doći.
U porodicama petorice Bilećana koji su uhapšeni u Sočiju očekuju da će nemila situacija konačno biti riješena. Aleksandar Milićević, Nikola Koljivrat, Predrag Lero, Milenko Kuljić i Miomir Stolica otišli su u daleki Soči kada im je ponuđena za naše uslove dobra plata, ali će se u Hercegovinu vratiti prije vremena i praznih džepova.
Vladimir Lero, brat Predraga Lere, kaže da se posljednji put sa njim čuo u ponedjeljak. Od tada mu je telefon isključen.
- Pretpostavljamo da su im oduzeli telefone. Do sada im je bilo ograničeno kretanje, mogli su da odu do prodavnice, imali su jedan obrok dnevno, a za ostalo su morali da se snalaze. Novca im je iz dana u dan ostajalo sve manje - ističe Vladimir.
Osim brige za brata, kaže, muči ga i odnos vlasti BiH prema radnicima.
- Zaposleni u Ambasadi BiH u Moskvi su im rekli da su neobaviješteni. Čini mi se da Ministarstvo inostranih poslova BiH o ovom pitanju ne radi gotovo ništa. Za razliku od njih obišao ih je konzul Srbije u Moskvi i obećao pomoć iako su državljani druge zemlje - kaže Vladimir.
Njegov brat se uputio u Soči, jer su bilećki radnici, koji su ranije radili u gradu koji će sljedećeg mjeseca biti domaćin Zimskih olimpijskih igara, imali dobra iskustva.
- Niko se nije žalio ni na šta, a isplaćivani su na vrijeme. Moj brat i njegove kolege nisu od bijesa otišli u Rusiju. Otišli su jer ovdje ne mogu ništa da zarade. Nisu kriminalci, otišli su da zarade koji dinar za preživljavanje - kaže Vladimir.
Među radnicima iz RS koji su radili u Sočiju je i Miroslav Srdić iz Mrkonjić Grada. Njegov rođak Zorana Srdić kaže da je porodica s njim imala redovan telefonski kontakt sve donedavno.
- Šta se u međuvremenu desilo niko ne zna. Iz medija smo čuli da je uhapšen. Miroslav ima suprugu i dva sina od kojih je jedan maloljetan. Kod kuće ga čekaju i bolesni otac i majka. Otišao je na dalek put da bi zaradio novac za život - rekao je Zoran.
Šef Predstavništva RS u Moskvi Duško Perović rekao je da su radnicima ponudili pomoć u vidu smještaja i hrane, ali da su oni zbrinuti zajedno sa radnicima iz Srbije. On je istakao da je policija u Sočiju uhapsila osam državljana BiH koji nisu imali radne dozvole.
- Bez dozvole je bilo još 12 državljana BiH, koji nisu privođeni. Radnici koji su uhapšeni moraće da plate do 500 dolara kazne i imaće godinu zabranu ulaska u Rusiju. Diplomatsko-konzularna predstavništva BiH u Rusiji za te ljude nisu znala, jer oni u Soči nisu dolazili posredstvom građevinskih firmi, već fizičkih lica ili samostalno - naglasio je Perović.
Drama kroz koju su prošli građevinci iz RS kulminirala je 17. januara kada su privedene desetine radnika, jer nisu imali radne dozvole, a ni novac da plate kazne jer plate nisu dobili.
Povodom privođenja radnika u Sočiju, vlasnik čačanske agencije "Hej ju" Dušan Kukić rekao je da je samo posredovao prilikom pronalaženja radne snage, a da su radnici ugovor potpisali sa državnom ruskom firmom "Olimp stroj" kao izvođačem radova.
Prema njegovim riječima, svi angažovani su bili u obavezi da se pridržavaju ugovora kojim su regulisana njihova prava i obaveze.
"Bio sam posrednik u kontaktu između radnika i ruske firme, a jedini moj prekršaj je to što nemam licencu za zaposlene koji će ići van zemlje", naveo je Kukić.
On je rekao da je u ugovorima navedeno da je svim angažovanima obezbijeđen prevoz, smeštaj, hrana i koliko će biti plaćeni.
"O uslovima u kojima rade ne mogu ništa da znam sa 3.000 kilometara udaljenosti", istakao je Kukić.
Drama građevinara u ruskom gradu Sočiju kulminirala je u petak, 17. januara, kada je njih tridesetak privedeno jer nisu imali radne dozvole. Njima je istekao rok od mjesec dana za turistički boravak u tom gradu, a nisu imali ni novac, jer plate za posao koji su obavljali, po svemu sudeći "na crno", nisu dobili.
Ruska Federalna migraciona služba proteklih dana je izvršila temeljnu kontrolu boravka svih stranih radnika zbog predstojećih Olimpijskih igara i privela na saslušanje sve radnike koji nisu imali važeće dozvole.
Ministarstvo
U Ministarstvu inostranih poslova BiH juče su rekli da je Ambasada BiH u Moskvi spremna da obezbijedi potrebnu dokumentaciju koja je u nadležnosti diplomatsko-konzularnog predstavništva.
- Uz pomoć građana BiH, koji legalno žive i rade u Rusiji, obezbijeđena je hrana i simbolična novčana pomoć za ove radnike. Svi državljani BiH koji su zatečeni na ilegalnom radu u Ruskoj Federaciji na rad u ovu zemlju otišli su u organizaciji agencije iz Srbije - kazali su u Ministarstvu i apelovali na državljane BiH da se ne upuštaju u takve angažmane. (Glas Srpske)