Pozivamo vas na svečano otvaranje izložbe „Na putu" autora Uroša Đurića, vizuelnog umjetnika iz Beograda, koje će biti upriličeno u ponedeljak, 28. jula u 20.00 časova u Muzeju Hercegovine u Trebinju.
Na izložbi će biti izloženi radovi inspirisani strip sveskom Aleksandra Zografa „Život pod sankcijama”, kao i slike prožete autoistorizmom i autoironizmom, jer na taj način Đurić vrši projekcije ličnosti kao posrednika ideja.
Uroš Đurić rođen je 1964. godine u Beogradu, gdje živi i radi. Studirao je istoriju umjetnosti na Filozofskom fakultetu u Beogradu i slikarstvo na Fakultetu likovnih umetnosti u Beogradu, gdje je diplomirao 1992. i magistrirao 1998. godine na slikarskom odseku.
Početkom osamdesetih godina 20. veka, bio je jedan od protagonista beogradske pank scene, priključujući se bendu Urbana gerila kao bubnjar. Na likovnoj sceni je prisutan od 1989, pokretanjem Autonomističkog (anti)pokreta sa Stevanom Mrkušem, s kojim potpisuje Manifest autonominizma (1994). Učestvovao je u više umetničkih akcija, radionica, strip izdavaštvu, bavio se grafičkim dizajnom. Jedan je od osnivača umetničke asocijacije Remont, u okviru koje pokreće Galeriju Remont i istoimeni art magazin.
Od 1992. do 2010. je radio kao nezavisni saradnik radija B92. Igrao je u više igranih i dokumentarnih filmova, a široj javnosti je postao poznat po ulogama u seriji fimova Mi nismo anđeli, reditelja Srđana Dragojevića. Od 2013. godine do septembra 2018. godine bio je tragač u srpskom izdanju kviza „Potera”.
Aktivno izlaže od 1989. godine. Radovi su mu predstavljeni u brojnim svjetskim galerijama i muzejima poput Že de Pom i La Mezon Ruž u Parizu, Albertinu, Ludvigu, Secesiju i Kunsthale u Beču, Narodnog muzeja u Poznanju, Kacen Arts centra u Vašingtonu i drugim.
Djela su mu zastupljena u kolekcijama Albertine i Ludvig muzeja u Beču, Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, Muzeju grada Beograda, Muzeju savremene umetnosti Vojvodine u Novom Sadu, Galeriji Nadežda Petrović u Čačku i brojnim javnim i privatnim kolekcijama u Evropi i svijetu.
Dobitnik je nagrada Oktobarskog salona 1991. i 2005. godine, Memorijala Nadežde Petrović 1994, Bijenala mladih 1996. i nagrade Sava Šumanović 2021. godine.
Ključni fokus Đurićevog umjetničkog rada je promišljanje odnosa između umjetnosti i popularne kulture. Još od prvih slika, koje „nastanjuju” junaci iz popularne mitologije (stripa ili rok muzike), preko Populističkog projekta koji kulminira radovima u kojima koristi nove medije i metode tabloidne štampe, Đurić preispituje sopstvenu poziciju unutar društva koje se rapidno menja i u kom se javni identiteti formiraju kroz populističko poimanje kulture i javnog prostora.
Izložba se realizuje u okviru Trebinjskog kulturnog ljeta.